Kondilomi: Šta treba znati o HPV infekciji i lečenju

Alma Blog 2024-05-22

Sve što treba znati o kondilomima uzrokovanim HPV virusom: simptomi, dijagnoza, metode lečenja i prevencija. Saveti za osobe sa genitalnim bradavicama.

Kondilomi: Šta treba znati o HPV infekciji i lečenju

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Prouzrokuje ih humani papiloma virus (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu. Ova bolest može biti izuzetno neprijatna zbog teškog lečenja, čestih recidiva i mogućnosti prelaska u malignu formu.

Šta su kondilomi i kako nastaju?

HPV virus završava ceo svoj životni ciklus na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa, od kojih oko 30 izaziva polne kondilome. Neki tipovi virusa, poput HPV 16, 18, 31 i 45, mogu dovesti do razvoja raka, dok HPV 6 i 11 obično izazivaju vidljive kondilome koji ne prelaze u malignu formu.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. Prenos se vrši seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalnom transmisijom sa majke na dete tokom porođaja.

Klinička slika i simptomi

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se javljaju na penisu, otvoru uretre, a kod žena na vulvi, vestibulumu vagine i perineumu. To su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su mali, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozni.

Najveći problem predstavljaju intraepitelne lezije na grliću materice, koje mogu biti prekursorske promene za rak. Zbog teške pristupačnosti i činjenice da su bezbolni, kondilomi dugo mogu ostati neprimećeni.

Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je napomenuti da se kondilomi često mešaju sa drugim stanjima, poput polipoze koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta. Zbog toga je ključno tražiti drugo mišljenje pre nego što se započne sa lečenjem.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti:

  • Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana
  • Laser - posebno efektan za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
  • Topikalne terapije - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil kreme

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne i sam virus. Nakon lečenja, virus ostaje u organizmu i može doći do recidiva, posebno kod osoba sa oslabljenim imunitetom.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi bez obzira na starost trudnoće, a laserska vaporizacija grlića materice može se izvesti 15-20 dana pre termina porođaja bez rizika za majku i plod.

Prevencija: HPV vakcine

U Srbiji su dostupne vakcine protiv kancerogenih tipova HPV virusa. Primena vakcine se preporučuje devojkama u dobi između 9 i 26 godina, posebno pre početka seksualnog života. Vakcina se daje u tri doze i pruža zaštitu od najopasnijih tipova HPV virusa koji mogu dovesti do raka grlića materice.

Iako vakcina ne leči već postojeću infekciju, može sprečiti infekciju drugim tipovima virusa. Cena po dozi vakcine iznosi oko 150 evra, a za potpunu zaštitu su potrebne tri doze.

Zaključak

Kondilomi su česta pojava, posebno kod seksualno aktivnih osoba. Ključno je pravovremeno dijagnostifikovati promene i započeti adekvatno lečenje. Zbog mogućnosti pogrešne dijagnoze, uvek je dobro tražiti drugo mišljenje. HPV vakcinacija predstavlja efikasan način prevencije raka grlića materice i preporučuje se mladim osobama.

Bez obzira na izabranu metodu lečenja, važno je očuvati reproduktivnu funkciju i izbeći značajnija oštećenja tkiva, posebno kod mladih osoba koje najčešće obolevaju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.